Партизан Београд vs Раднички Ниш

Партизан убедљив и сугуран у дуелу против Радничког из Ниша. Ипак, Нишлије након пораза у Истамбулу у четврт-финалу Балканске Супер Лиге, данас нису играли лоше, иако се то на основу коначног резултата не би могло закључити. Борили су се “Чекићари” свим силама притив црно-белих, али са само 13 играча колико их је данас дошло у Београд није се могло више. Радује што су гости у једном делу док су имали снаге били апсолутно равноправан ривал, па је око 100 гледалаца на стадиону СЦ Инге на Звездари могло да ушива у врло квалитеној представи. На жалост, како је утакмица одмицала, играчи Радничког су све чешће остајали без даха, па је Партизан заслужено стигао до победе.

Партизан убедљив

Дорћол Београд vs Црвена Звезда Београд

Супер Лига Србије. Београд 23.09.2018. Стадион: СЦ Инге на Звездари. Почетак у 16:30 сати. Гледалаца: 100. Судија: Радослав Новаковић. Помоћници: Стефан Стаменић, Андреј Шушак (сви Београд).

Поени за Рагби 13 клуб Дорћол: Есеја – 2: Андреј Мора 36 мин, Милош Алекснић 78 мин. Голови: Далибор Вукановић 2/2.

Поени за Рагби 13 клуб Црвена звезда: Есеји – 10: Стефан Недељковић 3 мин, Никола Ђурић 9 мин, Џек О Брајан 12 и 26 мин, Александар Ђорђевић 18 мин, Предраг Кеглић 39 и 54 мин, Сем Херон 51 мин, Милош Зоговић 70 и 72 мин. Голови: Милош Зоговић 9/10.

Рагби 13 клуб Дорћол: Вељко Сталевић, Борис Лазин, Момир Радуловић, Никола Пештерац, Марко Станковић, Милан Аврамовић, Далибор Вукановић, Алекса Радић, Стефан Вукановић, Радован Станић, Милош Алексић, Вук Миладиновић, Сергеј Деветак. Резерве: Марко Симовић, Михајло Радовић, Лука Булајић, Андреј Мора.

Црвена звезда: Милош Зоговић, Илија Крстић, Александар Ђорђевић, Петар Милановић, Рајко Трифуновић, Џек О Брајан, Војислав Дедић, Слободан Миленковић, Стефан Николић, Сем Херон, Никола Ђурић, Предраг Кеглић, Стефан Недељковић. Резерве: Ника Пандулидзе, Матеј Бајић, Владислав Дедић, Доротеј Дало Арнолд.

Друго овосезонско одмеравање снага између Дорћола и Црвене Звезде окупило је око 150 љубитеља рагбија 13 на стадиону СЦ Инге на Звездари, што је највећа овосезонска посета, до сада. Леп сунчан дан, солидан терен и за наше клупске прилике добра посета били су очигледно велики мотив на играче, који су се реванширали добром игром и неизвесном утакмицом.

Обе екипе наступиле су без неколицине стандардних првотимаца. У Дорћолу недостајали су Стефан Недељковић, Далибор Самарџић, Радован Тајсић, али и неколико млађих играча. Звезда је у одмеравање снага са Дорћолом ушла без Милоша Ћалића, Ивана Ђорђевића, Вука Штрбца, Младена Ранђића, Николе Вулића и Николе Ђурића.

Партизан – Раднички Ниш

Саша Генчић (са лоптом) у дуелу са Србљаним и Ковачем слика: Д. Павловић
Саша Генчић (са лоптом) у дуелу са Србљанином и Ковачем

Црно-бели су данас на стадиону СЦ Инге на Звездари пред око 50 гледалаца, по изузетно спарном времену у 4. колу Прве лиге Првенства Србије у рагбију 13 за сениоре, остварили сигурну победу над Радничким из Ниша са 62-18. Нишлије, ове сезоне играју на високом нивоу, и до доласка у Београд у шест одиграних утакмица имали су половичан учинак 3 победе и 3 пораза. Победе су остварене над Новим Београдом у квалификацијама за Прву Лигу Србије, имењаком Радничким из Нове Пазове и прошлог викенда у Врању  где је поражен домаћи Соко у финалу Купа Регије Југ. Одлични резултати давали су наду гостима да нешто више могу да ураде против Партизана.

Одмеравање снага  на терену показало је, да и поред великог напретка, Раднички још увек није зрео да озбиљније угрози Партизан, и укључи се у евентуалну борбу за прва три места на табели, која воде у плејоф. Црно бели су у потпуности контролисали утакмицу свих 80 минута и њихова победа ниједног тренутка није доведена у питање.

Први есеј на утакмици постигао је Павле Војиновић већ у 3. минуту. Десет минута касније, исти играч је постигао и други есеј за црно-беле, након перфектног шута Џавида Јашарија. Војиновић је надскочио у том тренутку свог чувара Николу Цветковића, ухватио Јашаријев шут, а затим и положио  лопту у есеј простор противника за ново вођство од 12-0. У 24. минуту свој раскошни таленат показао је млади Владимир Милутиновић, који је као булдожер на путу до есеја просто разгртао одбрану противника.

Нема пролаза. Играчи Партизана Коста Стојковић и Јасмин Бибић заустављају налет Николе Цветковића

Након фуриозног старта домаћих у 31. минуту узвратили су и гости. Одличну соло акцију Томица Стоиљковић је завршио на најбољи начин и постигао први есеј за Раднички, а Александар Павловић успешним шутем смањио вођство Партизана на 18-6. Примљени поени нису пољуљали самопоуздање играча Партизана, и они су до краја полувремена узвратили са два есеја, Србљанина и Војиновића. Јашари је имао половичан учинак у шуту тако да се на одмор отишло са 28-6.

Друго полувреме домаћи су поново отворили силовито. Милутиновић је у 43. минуту постигао свој други есеј на утакмица, а 4 минута касније и брзоноги Павле Војиноћ свој четврти. На ову канонаду црно-белих надовезао се Роналдо Битићи својим другим есејем у црно-белом дресу. На овај начин снажни Битићи, који је до скора играо рагби јунион, потврдио је да се одлично снашао у новој средини.

Коста Стојковић и Стефан Арсић у акцији
Коста Стојковић (са лоптом) и Стефан Арсић у акцији

Раднички је у 57. и 62. минуту успео да за тренутак парира домаћинима и пре свега захваљујући Томици Стоиљковић смањи резултат на 42-18. Оба есеја постигнута су након продора Стоиљковћа, стим што је у другом случају он несебично додао лопту Александру Павловићу који га је одлично испратио.

Након краткотрајног опуштања Партизан у последњих десетак минута поново додаје гас и постиже још четири есеја. Стрелци су били Србљанин, Павле Војиновић (5. есеј на утакмици) Јашари и Бранко Чарапић. Капитен домаћих Џавид Јашари реализовао је два шута од четири тако да је коначан резултат 62-18. Укупно Јашари је из 12 покушаја претворио 7 што је солидних 58,33%.

На крају обе екипе имају разлога да буду задовољне. Црно-бели због одличног издања и убедљиве победе, а Раднички јер је пружио одличан отпор иако без неколицине стандардних првотимаца.

Ташмајдан Тигрови vs Дорћол Београд

Утакмица регистрована службеним резултатом у корист Дорћола

Дорћол – Раднички Ниш

Тако није изгледало на почетку утакмице, када су гости већ у 3. минуту повели са 4-0 есејем Славка Марковића. Нажалост гостију, њихово водство није дуго трајало. Само два минута касније Радован Тајсић, један од играча који је Дорћолу много недостајао у претходним окршајима, постигао је свој први овосезонски есеј, а Стефан Недељковић претворио шут на гол, тако да су домаћи прешли у вођство. Гости су наредних десетак минута држали резултатску и теренску равнотежу, али када је Андреј Мора постигао у 14. минуту други есеј за Дорћол, а пет минута касније и трећи, било је јасно да кола крећу низбрдо. До краја полувремена домаћи су постигли још 5 есеја (Стефан Недељковић 2, Радован Тајсић, Андреј Мора и Реља Петровић) за убедљивих 46-4.

Раднички је и на почетку другог полувремена дуго држао теренску равнотежу, али је поново одбрана гостију имала снаге за првих 15-ак минута. Поново је Радован Тајсић био кобан за госте. Он је на неки начин својим трећим есејем у 54. минуту најавио катастрофу гостију. До краја утакмице есеје су још постигли Петровић, Тајсић, Недељковић, Лазин по један и Аврамовић 2. Стефан Недељковић је био расположен за шут и претворио је 13 шутева од могућих 15, одличних 86,67%.

Дорћол – Црвена звезда 0-30

Од 2001 године од када се рагби 13 поново игра у Србији “Паукови” су готово неприкосновени. Свакако највећи ривал у домаћем рагбију 13 им је Црвена зезда. Црвено-бели су једини клуб који је успео да преотме неки трофеј Дорћолу у сениорској конкуренцији. То им је пошло за руком 2014 године, када су у финалу плеј-офа савладали Дорћол са 26-36, и то на њиховом стадиону испод Зоолошког врта. Дорћол се прошле године реванширао црвено-белима три пута. Прво су их победили у првом финалу Супер купа Србије, затим у Купу Србије, и једном у лигашком делу такмичења. Црвено бели су славили једном 11.04.2015 године у другом колу Првенства Србије, када победили “Паукове” са 30-46.

Обе екипе у први овогодишњи сусрет ушле су са великим мотивом, да се докопају првог трофеја у сезони. Звезда је у овосезонској премјери против Партизана показала да може да одигра врло квалитетно, и поред изостанка неколицине играча. Дорћол такође кубури са повредама, али и неким неочекиваним изостанцима, па су на окршај у Супер Купу Србије изашли чак без шесторице стандардних играча: Далибора Вукановића, Стефана Недељковића, Стевана Стевановића, Димитриса Дајча, Далибора Самарџића и Радована Тајсића. Црвено-бели су на терен истрчали без повређених Слободана Манака, Милоша Зоговића и Велибора Срећковића.

Изостанак репрезентативаца Дорћол је покушао да надокнади агресивношћу и борбеношћу. Тренер Далибор Вукановић је конце организације игре поверио Мирку Божовоћу, Милану Чобановићу и свом млађем брату Стефану Вукановићу. Чобановић и Божовић су прошле сезоне одиграли све утакмице за “Паукове” па је ово, иако изнуђен био прави избор, што се потврдило и на терену. Иако су црвено-бели повели већ у 4 минуту преко Рајка Трифуновића са 4-0, Дорћол је углавном држао конце игре у својим рукама. Ипак, шампион није могао да пробије гранитну одбрану црвено-белих, пре свега јер су домаћи превише играли “предвидљиво”. Мало је било правих акција и додаваља, а превише куцања “у месо”, тако да је Звезда успевала да постави густу мрежу испред своје есеј линије. Кола су за Дорћол почала да крећу низбрдо, када се средином првог полувремена повредио Милан Чобановић. У једном контакту

Излазак Милана Чобановића додатно је пореметио редове Дорћола. Слика: Д. Павловић

даровити играчу шампиона добио је ударац у лево раме, и морао је да напусти терен, што се убрзо осетило и у игри Дорћола. Промене резултата није било, а када је oко 50-так покислих гледалаца помислило да ће се тако завршити прво полувреме, Звезда је направила одличну контру, коју је брзоноги Вук Штрбац у последљем минуту првог полувремена крунисао другим есејем за црвено-беле. Војислав Дедић је поново из тешке позиције био непрецизан у шуту на гол, па је коначан резултат првог полувремена био 8-0 за Црвену звезду.

Паукови у црвено-белој мрежи. Слика: Д. Павловић

Почетак другом полувремена на кратко је заличино на прво. Црвено-бели су у петом минуту наставка преко Владислава Дедића постигли трећи есеј на утакмици. За разлику од брата, Влада је био прецизан у додатном шуту на гол, па је Звезда дошла до осетнијег водства од 14-0. После овог есеја Дорћол је поново успоставио равнотежу коју је пореметио Владислав Дедић у 53 минуту постигао свој други есеј, а четврти за црвено-бели. Исти играч је поново био непогрешив у шуту на гол, па су црвено-бели повећали предност на 20-0. У последњих десетак минута Дорћолу је понестало снаге, што је Звезда искористила и есејима Ненада Жујића и Војислава Дедића дошла до коначног тријумфа од 30-0.

На крају треба напоменути да је судија Славиша Зекић одлично водио овај меч. У прошлој сезони Славиша је углавном судио мање значајне утакмице, и ово му је била добра прилика да покаже колико вреди. У потпуности је оправдао указано поверење.