Црвена звезда – Партизан 36-16

Црвена звезда шампион

Црвена звезда је шампион Србије по трећи пут. Црвено-бели су данас на стадиону СЦ Инге на Звездари пред око 200 гледалаца савладали вечитог ривала Партизан са 36-16 (10-0). Била је то узбудљива и неизвесна утакмица, коју су у последњих петнаестак минута црвено-бели успели да преломе и сасвим заслужено стигну до титуле и двадесете победе у сезони.

Дуга и напорна сезона оставила је трага на обе екипе. Тако су у најважнију утамицу у сезони црно-бели ушли са само 15 играча. Свакако највише се осетио изостанак поврећених репрезентативаца Пере Маџаревића и Дариа Абидиновића, али и изостанак Дениса Бибића, Стефана Милинковића, затим Топлице Ристића и да не набрајамо даље. Ни црвено-бели нису били комплетни. Гостовање у Истанбулу у полуфиналу Балканске Супер Лиге прошле недеље оставило је Звезду без Данила Косановића и Џека О’ Брајана. У тиму није било ни прекаљеног Слободана Манака, као ни репрезентативца Милоша Ћалића, који је данас бодрио своје другове са клупе, јер сутра одлази у Француску, где ће наставити каријеру као професионалац у Вилнев Леопардима. То је клуб за који наступа још један играч Црвене звезде и репрезентативац Србије Владица Николић.

Наравно, као што каже наша стара пословица, „кога нема без њега се може“ тако су оба стручна штаба нашла одговарајућа решења и мотивисали играче. Свима је одмах још на почетку било јасно да нас чека прави спектакл и врхунска рагби 13 утакмица.

Партизан је у утакмицу ушао неоптерећен али решен да прописно намучи црвено-беле. Од почетка су свесно препустили Црвеној звезди да диктира темпо, а они су се првих десетак минута ограничили на одбрану. Како је време пролазило играчи Партизана су постајали све агресивнији и све више угрожавали есеј простор домаћих. Како су казаљке на сату све више одмицале, време је постајало све већи савезник црно-белих, а Звездини играчи све нервознији.

Таман када је игра домаћих постала све нервознија након једног скрама на половини Партизана, Никола Ђурић је у 27. минуту пробио одбрану гостију и постигао први есеј на утакмици. Након овог полагања игра је добила сасвим други ток. Мирноћа у редовима црвено-белих се поново вратила док је Партизан мало изгубио фокус, што Звезда до краја првог полувремена користи и у 36. минуту и преко Рајка Трифуновића одлази на одмор са предношћу од 10-0.

Друго полувреме кренуло је фуриозно за црвено-беле, јер је Шкотланђанин у Звездином дресу Сем Херон постигао трећи есеј за домаће. Ипак, Владо Кушић, који је данас одиграо одлично, успео је да пет минута касније коначно пробије одбрану Црвене звезде и укњижи прве поене за Партизан. Од тог тренутка црно-

Црвена звезда - Партизан
Црвена звезда - Партизан Славље играча Партизана након есеја Кушића.

бели као да су добили крила. Преузели су иницијативу и полако почели да контролишу утакмицу. У 51. минуту Владимир Милутиновић је постигао други есеј за свој тим, и примакао Партизан на само 4 поена разлике 16-12. Чинило се тада да је Партизан на корак од преокрета. Били су црно-бели у тим тренуцима бољи, одбрана Звезде повијала се пред њиховим налетима, и вероватно била на највећим искушењима у протеклих годину дана. Ипак, у 58. минуту након једног непрецизног паса Владимира Милутиновића ка Роналду Битићију, испалу лопту је покупио Илија Крстић и као брзи воз појурио ка есеј простору Партизана. Поред Милутиновића и Битићија у трку са Крстићем се упустио и Драган Јанковић, вероватно један од најбржих играча у Србији, али Крстић је успео да се докопа есеј линије и повећа предност Звезде на 20-12. Три минута касније Владимир Милутиновић је показао зашто је већ сада са само 19 година велики играч. Не оптерећује се оним што је прошло, већ оним што је тренутно. Тако је одлично проценио једну ситуацију, покупио лопту која је након шута завршила на земљи и постигао трећи есеј за Партизан. Џавид Јашари је имао прилику да црно-беле доведе на само два поене заостатка, али је промашио најлакши шут од сва три која је данас извео, тако да је резултат био 20-16. У 67. минуту Рајко Трифуновић је одлично завршио акцију Звезде након скрама и поново одлепио црвено-беле на 8 поена разлике 24-16. Током целе утакмице, Звезда је имала проблем са хватањем шута са центра, јер је Џавид Јашари одлично шутирао кратке лопте са центра, које су падале ту око 10-11 метра, па су углавном играчи Партизана долазили пре до њих од црвено-белих. Партизан је тако

Црвена звезда шампион Капитен Црвене звезде Војислав Дедић у продору

дошао у посед лопте, али је после паса одиграног напред одлични судија Владан Кикановић досудио скрам за црвено-беле на око 80 метара од есеја Партизана. Звезда је убацила лопту у скрам, а Предраг Кеглић направио соло продор од 80 метара који је завршио есејем. Био је то незаустављив бег у коначну победу, јер је предност Звезде повећана на 30-16. До краја утакмице видели смо још један есеј за Звезду у 78. минуту који је постигао Стефан Николић, али и једну краткотрајну тучу. Коју су започели играчи у црно-белим дресовима, очигледно да ће морати да пораде на дисциплини у својим редовима јер ово није први пут да се овако нешто дешава.

Све у свему право финале две одличне екипе, које су сигурно обележиле не само ову сезону, већ и последњих пет година Српског рагбија 13. Црвена звезда је у овој утакмици приказала више и заслужено стигла до треће титуле Шампиона Србије. Ипак, чини се да је Партизан сам кумовао поразу, пре свега јер у оним тренуцима када се ломио резултат није нашао адекватан одговор. Звезда, сталоженија и мирнија, чекала је и дочекала грешке Партизана, које је знала да сурово казни. Добра најава за још један спектакл који нас очекује наредног викенда када ће се исти противници састати у финалу Балканске Супер Лиге. Немојте то пропустити.

Црвена звезда шампион Капитену Црвене Звезде Војиславу Дедићу трофеј је уручио Председник Рагби 13 федерације Србије Предраг Пантић

Снимак целог тока утакмице можете погледати овде

Црвена звезда – Партизан 36-16 (10-0)

Београд 11.11.2018. Супер Лига Србије, финале плејофа. Стадион: СЦ Инге, почетак у 14.00 ч. Гледалаца: 200. Судија: Владан Кикановић. Помоћници: Стефан Стаменић, Душан Вирц (сви Београд). Искључење на 10 минута: Џавид Јашари (Партизан) 71′ мин, Бобан Јанковић (Партизан) 79′ мин. Искључење до краја: Стефан Николић (Црвена звезда) –  78′ мин, Стефан Илић (Партизан) – 78′ мин.

Поени за Црвену звезду: 7 есеја: Никола Ђурић 27′ мин, Рајко Трифуновић 36′ и 67′ мин, Сем Херон 42′ мин, Илија Крстић 58′ мин, Предраг Кеглић 71′ мин, Стефан Николић 78′ мин. Голови: Милош Зоговић 4/6, Војислав Дедић 0/1.

Поени за Партизан: 3 есеја: Владо Кушић 46′ мин, Владимир Милутиновић 51′ и 61′ мин. Голови: Џавид Јашари 2/3.

Црвена звезда: Милош ЗОГОВИЋ, Илија КРСТИЋ,   Александар ЂОРЂЕВИЋ, Петар МИЛАНОВИЋ,  Рајко ТРИФУНОВИЋ, Стефан НЕДЕЉКОВИЋ, Војислав ДЕДИЋ, Слободан МИЛЕНКОВИЋ, Владислав ДЕДИЋ, Марко ЈАНКОВИЋ, Предраг КЕГЛИЋ, Никола ЂУРИЋ, Сем ХЕРОН. Резерве: Вук ШТРБАЦ, Денис ЧЕНГАЈ, Матеј БАЈИЋ, Стефан НИКОЛИЋ. -Тренер: Фил ЕКОНОМИДИС.

Партизан: Драган ЈАНКОВИЋ, Роналдо БИТИЧИ, Владимир МИЛУТИНОВИЋ, Србљанин НИКОЛА, Бобан ЈАНКОВИЋ, Бранко ЧАРАПИЋ, Џавид ЈАШАРИ, Душан МИЛУТИНОВИЋ, Михаило ИЛИЋ, Михаило СТОЈИЉКОВИЋ, Бенис БАЈРАМИ, Стефан ИЛИЋ, Владо КУШИЋ. Резерве: Немања МАНОЈЛОВИЋ, Стеван ИВАНКОВИЋ. Тренер: Адмир ХАЏИЋ.