Partizan 1953 – Crvena zvezda 27-24

Finale Kupa Srbije u ragbiju 13 za sezonu 2022 pripalo je Partizanu. Crno beli su u izuzetno uzbudljivoj i neizvesnoj utakmici uspeli da po drugi put ove sezone savladaju Zvezdu i nakon pehara u Super Kupu Srbije, osvoje i trofej u Kupu Srbije. Tako je Partizan došao do svoje treće titule u Kupu Srbije, a druge uzastopne. Crvena zvezda je do sada osvojila 4 Kupa, dok je Dorćol čak 11 puta podizao pehar namenjen pobedniku našeg naj masovnijeg takmičenja.

Za razliku od nekih predhodnih duela sa večitim rivalom u kojima su crno-beli uglavnom ulazili oslabljeni, ovaj put Partizan je nastupio u kompletnom sastavu. U tim su se vratili Dragan Janković, Džavid Jašari i Stevan Stevanović, a svoj prvi derbi odigrao je i Tobi Dejvis, Velšanin koji je pojačao crno-bele u letnjem prelaznom roku. Već na samom startu videlo se da su igrači Partizana silno motivisani da odbrane pehar koji su i prošle godine osvojili. Već u četvrtom minutu Džavid Jašari doveo je svoj tim u vodstvo nakon uspešno izvedenog šuta na gol iz kazne. Ovo opredeljenje crno-belih da od samog starta krenu da skupljaju poene i to iz kaznenih udaraca, ubrzo se ispostavilo kao odlična odluka, jer je Zvezda odmah morala da juri rezultat. Naročito, kada su u 11 minutu igrači Partizana nakon eseja Aleksandra Pavlovića povećali vodstvo na 6-0.

Džavid Jašari i Stevan Stevanović doneli su treću titulu Partizanu 1953 u Kupu Srbije

Sredinom prvog poluvremena crveno-beli uspostavljaju ravnotežu na terenu, a zatim i postepeno preuzimaju inicijativu. U 26 minutu Miroslav Selimovski je postigao prvi esej za Zvezdu, a kapiten Vojislav Dedić je odlično izveo šut iz teške pozicije i poravnao rezultat na 6-6.

Miroslav Selimovski (sa loptom) poravnao je rezultat u 26 minutu na 6-6

Kada se očekivalo da će Zvezda krenuti u još veću ofanzivu, usledio je novi kontra udar Partizana, koji je do kraja prvog poluvremena postigao još dva eseja. Najpre se u 32 minutu Aleksandar Pavlović po drugi put upisao u listu strelaca, a u poslednjem minutu pred odlazak na odmor Džavid Jašari je svom timu doneo značajnu prednost od 18-6.

Na startu drugog poluvremena Crvena zvezda je krenula silovito. Već u prvom minutu nastavka Valentino Milovanović je smanjio prednost crno-belih na 18-12. Nastavila je Zvezda sa inicijativom, ali se Partizan branio svim snagama sve do 56 minuta kada su crveno beli nakon eseja Stefana Nedeljkovića, i gola Miloša Zogovića poravnali rezultat po drugi put sada na 18-18. Osam minuta kasnije Crvena zvezda po prvi put dolazi u vodstvo od 24-18, nakon eseja Denisa Čengaja i gola Vladislava Dedića. Usledio je ekspresni odgovor crno-belih koji su samo četiri minuta kasnije, nakon eseja Stevana Stevanovića i gola Džavida Jašarija pa je rezultat po treći put poravnat 24-24.

Očekivano, obe ekipe u poslednjih desetak minuta ušle su nervozno. Pre svega jer je bilo jasno da je ulog u igri veliki. Sudija Vladan Kikanović u tim trenutcima imao je pune ruke posla kako bi disciplinovao igrače. Čini se da su u tim trenutcima nešto smireniji i racionalniji bili igrači Partizana, koji su preko Džavida Jašarija iz dve situacije, kazne u 74 minutu, a zatim i drop kikom u 78 minutu stigli do prednosti od 27-24. U poslednjih nekoliko minuta i u sudijskoj nadoknadi vremena Crvena zvezda je krenula na sve ili ništa. Imali su crveno-beli nekoliko izglednih prilika, ali na kraju pobeda je ipak pripala Partizanu 1953.

Partizan 1953 – Crvena zvezda 27-24 (18-6)

Finale Kupa Srbije. Stadion: FK Sava 45 Novi Beograd. Gledalaca: 100. Sudija: Vladan Kikanović (Beograd).

Poeni za Partizan 1953 – 4 eseja: Aleksandar Pavlović 11 i 32 min, Džavid Jašari 39 min, Stevan Stevanović 68 min. Golovi: Džavid Jašari 5/6. Drop gol: Džavid Jašari 1/1

Poeni za Crvenu zvezdu – 4 eseja: Miroslav Selimovski 26 min, Valentino Milovanović 41 min, Stefan Nedeljković 56 min, Denis Čengaj 64 min. Golovi: Vojislav Dedić 1/1, Miloš Zogović 2/2, Vladislav Dedić 1/1.

Partizan 1953: Dragan Janković, Nemanja Manojlović, Enis Bibić, Tomislav Stojiljković, Pavle Vojinović, Džavid Jašari, Aleksandar Pavlović, Velibor Karanović, Tobi Dejvis, Đorđe Krnjeta, Filip Samardžić, Strahinja Stojković, Stevan Stevanović. Rezerve: Anastas Nešić, Darko Samardžić, Jasmin Bibić, Marko Milićević.

Partizan 1953 osvajač Kupa Srbije u sezoni 2022

Crvena zvezda: Miloš Zogović, Valentino Milovanović, Denis Čengaj, Rajko Trifunović, Miroslav Selimovski, Vladislav Dedić, Stefan Nedeljković, Marko Janković, Luka Trifunović, Vojislav Dedić, Uroš Martinović, Nikola Đurić, Miloš Ćalić. Rezerve: Petar Milanović, Nenad Žujić, Miodrag Tomić, Adam Pavlović.